Hongkong

Moji šéfovia z práce žili dlhšiu dobu v Hongkongu, a preto viem, že tam pracuje veľa ľudí z celého sveta a teda aj Vianoce sú viac menej internacionálne. Čínsky kresťania oslavujú Vianoce s bohoslužbami v čínštine. Niektoré služby sa konajú v angličtine, pretože ich navštevujú Európania, ktorí žijú a pracujú v Hongkongu. Bohoslužby v čínštine a angličtine sa konajú v podstate počas celého dňa. Spievajú sa koledy a navštevujú aj vianočné trhy.

Tak isto sa posielajú pohľadnice, domy zdobia vianočné svetlá a betlehemy, dokonca existuje ulica, na ktorej sa predávajú iba vianočné stromčeky.

Čínske rodiny konzumujú na Vianoce jedlá spojené s čínskym Novým rokom, medzi ktoré patria napr. pečené grilované bravčové mäso, kuracie mäso, knedle (jiaozi) a polievka s hubou (wood ear fungus).

Každý rok sa tu koná tzv. „Winterfest“. Je to obrovská zimná párty, kde sú obchody, zábavné parky a iné atrakcie. Winterfest je známy novoročným odpočítavaním, a to po celom svete. Ohňostroje a svetlá rozsvietia všetky budovy a mrakodrapy. Taká laserová a svetelná show sa určite oplatí vidieť.

Mne Vianoce v Hongkongu pripomínajú dosť tie naše “Európske”.

Kolumbia

V Kolumbii sa vianočné prípravy začínajú už 7. decembra, ktorý sa nazýva „Deň malých sviečok“ (Día de las Velitas). Domy a ulice sa zdobia sviečkami a lampami, nech sú poriadne osvetlené. Nechýbajú ani ohňostroje, hudba, tanec a jedlo ako napr.„buñuelos“ (vyprážané cesto v tvare guličiek) a empanadas (knedličky alebo pirohy plnené hlavne mäsom). 

Od 16. decembra do Štedrého večera sa veľa Kolumbijcov zúčastňuje na „Novenas“. V tieto dni sa stretáva rodina, priatelia a susedia, aby sa modlili a stretnutia sa konajú každý večer v inom dome.

Ďalšou vianočnou výzdobou v Kolumbii je betlehem. Začiatkom decembra deti píšu „Carta al Niño Dios“ (tzv. list Ježišovi), v ktorom píšu aké darčeky by si priali. List schovaju do betlehemu a dúfajú, že ich im Ježiš prinesie na Štedrý deň.

Ako hlavné vianočné jedlo sa podáva „Cena de Navidad“. Súčasťou tohto jedla sú „lechona“ (bravčové mäso plnené ryžou a hráškom), šunka, morčacie mäso alebo kuracia polievka (Ajiaco Bogotano). Ďalšie obľúbené jedlá okolo Vianoc sú Buñuelos (syrové vypracovanie) alebo hojuelas (vyprážané pečivo s cukrom a džemom).

Ako dezert sa podáva Natilla, čo je v podstate puding.

Po vianočnej večeri sa ide na polnočnú omšovú službu. Niektorí ľudia zostávajú hore celú noc, takže nasledujúci deň je oddychujúci. 

Namíbia

Keďže sa Namíbia nachádza na južnej pologuli, Vianoce sa tu konajú v jednej z najteplejšej časti roka. Tradície väčšinou pochádzajú z Nemecka, keďže Namíbia bola až do 1. svetovej vojny nemecká kolónia. 

Vianočné oslavy začínajú adventom, 6. decembra deti dúfajú v návštevu svätého Mikuláša. V tento deň sa vo veľkých mestách rozsvietia vianočné svetlá a môžete vidieť aj tradičné svetelné dekorácie ako napr. snehuliakov, sviečky alebo stromčeky (aj keď bez snehu).

Vianočný stromček samozrejme nemôže chýbať. Veľa Namíbičanov, hovoriacich po nemecky, si dováža stromy z južnej Afriky.

Hlavné vianočné jedlo sa podáva aj na Štedrý deň. Vianočné cukrovinky sú na nemecký spôsob, na stole nájdete napr. perníky alebo marzipan.

Občania z časti severnej Namíbie sú presvedčení, že Vianoce sú o zdieľaní s najbližšími a ich tradičným jedlom je braais (barbecue), čiže sa griluje vo veľkom, jedlo sa potom rozdáva medzi rodinu, priateľov a miestnu komunitu.

Ľudia často cestujú z miest na dedinu, aby strávili Vianoce so svojimi rodinami a blízkymi.

V Namíbii sa hovorí tromi jazykmi: angličtina, nemčina a afrikánčina. Takže “Merry Christmas “, „Frohe Weihnachten“ a „Geseënde Kersfees“.

Taiwan

Hoci na Taiwane nie je veľa kresťanov (asi 5 %), Vianoce sa tu oslavujú viac ako napr. v Číne. A zaujímavosťou je aj to, že Vianoce nie sú ani štátnym sviatkom.

Napriek všetkému, väčšina detí vie o Santa Clausovi. Rodičia detí na anglických školách očakávajú vianočný koncert a festival, kde si vymieňajú medzi sebou darčeky, spievajú vianočné koledy a samozrejme očakávajú návštevu Santa Clausa. Veľa škôl usporiadava vianočné divadlo, kde deti vystupujú na pódiu, v kostýmoch sobov, snehových vločiek, škriatkov a iných vianočných postáv.

Obchody predávajú tradičné vianočné dekorácie a majitelia obchodov nosia okolo vianočného času “Santa Clausové” klobúky.

Väčšina ľudí ale zabúda na oslavu Vianoc a viac sa pripravujú na oslavu “Čínskeho Nového roku”.

Prežili ste už Vianoce niekde v zahraničí? Ak áno, kde to bolo a aké tradície a zvyky tam majú? Tešíme sa na príbehy!


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here