Bloggers RE

VIDIECKY DIZAJN V MODERNOM PREVEDENÍ? JE TO MOŽNÉ


Spojiť rustikálny a moderný štýl znie tak trochu ako oxymoron. Znamená to prelínať vidiek, prírodu, minulosť s mestskými, modernými a funkčnými prvkami moderného dizajnu. V skutočnosti sa však tieto štýly výborne dopĺňajú. Vysvetlíme vám, v čom spočíva ich súlad a ako ho dosiahnuť aj vo vašom domove.

Čo je pre vidiecky štýl vo všeobecnosti príznačné?

Zmes tradičných nábytkových prvkov a jednoduchých doplnkov, ktoré sprostredkujú pocit ručnej výroby sú jednou z hlavných zásad. Môžu to byť napríklad závesné svetlá v štýle vintage, čierno-biele fotografie, obrazy, či motívy na stenách, tkané nástenné dekorácie alebo vyrezávané detaily v nábytku. A ak chcete, môžete mať takýto vidiecky štýl aj u vás doma.

V tomto štýle môžeme spozorovať aj používanie pestrej palety materiálov. V rustikálnom interiéri sa môžete stretnúť s nábytkom z nedokončeného alebo regenerovaného dreva až po kovy a prírodné textúry, ako sú koža. Útulnú atmosféru často dopĺňajú teplé zemité tóny, ktoré vytvárajú vynikajúci kontrast so spomínanými čiernymi a bielymi tónmi. Výsledkom je priestor, v ktorom sa budete cítiť príjemne. Priestor, ktorý pôsobí čisto, neutrálne, kde vás nič neruší.

Vidiecky štýl sedenia v kuchyni 

Moderný štýl dodáva naturálnemu rustikálneho dizajnu pôvab

Keďže klasický rustikálny štýl nemusí byť atraktívny pre každého, existuje spôsob, ako ho inovovať do takej podoby, ktorá bude sympatická aj moderným mestským typom. Ak k takým patríte, tieto účinné dekoratívne nápady, rozhodne oceníte.

Kuchynské sedenie vo vidieckom štýle

Starý vintage nábytok kombinujte s moderným

Táto stratégia je vám zrejme známa aj z iných štýlov. Vytvoríte ňou kontrastný interiér, v ktorom sa prelína minulosť so súčasnosťou, vidiek s mestom. Pri modernom rustikálnom dizajne však nezabúdajte, že nábytok by mal byť funkčný, jednoduchý a drevený.

vidiecky nábytok, kreslo, skrinka 

Kameň a drevo sú všadeprítomné

Drevo a kameň predstavujú dôležité prvky  v prípade moderného rustikálneho dizajnu. Oba materiály pochádzajú z prírody, ktorú sa snažíme do svojho interiéru vniesť. Odkryté kamenné tehlové steny a moderný kozub sú pre tento efekt ideálne, predstavujú naturálnosť a drsnosť. Ale drevo tento dojem vyvažuje a priestor sa stáva útulnejším, vnáša doň pokoj.

Obývačka vo vidieckom style

Prírodná podoba industriálneho dizajnu

Moderný rustikálny štýl predstavuje akýsi prienik medzi jednoduchosťou, praktickosťou a zároveň sofistikovanosťou, keďže ho vynikajúco dopĺňajú aj zložitejšie prvky ako spomínané odkryté tehly. Môžu to byť aj odkryté trámy, drevené podlahové dosky alebo obklady, strop so strhnutou omietkou alebo iné architektonické prvky. Ak sa chystáte renovovať, je to pre vás vynikajúca príležitosť, ako ich zviditeľniť. Interiér bude pôsobiť industriálnym dojmom, a zároveň si zachovávať svoju vidiecku povahu.

Kúpeľňa vo vidieckom štýle

Materiály? Tkané, pletené, bavlnené a hlavne príjemné na dotyk

Chlpaté kožušiny, ľan, bavlna, zamat a plyš, koberce z juty či sisalu. Aj doplnky musia dotvárať pohodlie a tieto materiály k tomu prispievajú. Nezabúdajte pritom na dômyselné farebné ladenie. Biela, okrová, uhľovo šedá, jemná béžová. Ich správnym vyvážením dosiahnete úžasnú symbiózu, neutrálny, a zároveň sofistikovaný vzhľad.

Jedáleň s obývačkou vo vidieckom štýle

Rozľahlé okná s výhľadom do prírody  

Rustikálny dizajn je obľúbený aj pre dojem kontaktu s prírodou. K tej sa môžete priblížiť aspoň pohľadom. Moderné rozľahlé okná vám výhľadom do prírody umožnia meditatívny zážitok. Nielenže budú rozjasňovať miestnosť, ale prísunom svetla aj pozitívne ovplyvňovať vašu náladu.

Spálňa vo vidieckom štýle

Nemáte výhľad do prírody? Nevadí, obklopte sa zeleňou vnútri 

Možno bývate v paneláku a výhľad z okna vám ponúka mestskú betónovú džunglu. Aj v tomto prípade si kontakt s prírodou dokážete dopriať. Skúste si vybrať izbové rastliny, ktoré do vášho priestoru esteticky zapadajú a vyhovuje im miera osvetlenia v interiéri.

Odmenou vám bude aj lepšia kvalita ovzdušia, keďže rastliny produkujú kyslík a niektoré aj výrazne pohlcujú chemické látky a pachy.

Mladá slečna sedí na stoličke v spálni, ktorá je zariadená vo vidieckom štýle

Ako vidíte, aj rustikálny dizajn môže byť moderný a zaujímavý, ak poznáte kľúčové prvky, ktoré mu k tomu dopomôžu. Ale pozrite sa, ako k rustikálnemu dizajnu pristupujú v zahraničných krajinách, a čo je u nich príznačné. Dozviete sa tak viac zaujímavostí o tomto štýle, ale aj o rozdieloch a podobnostiach v jednotlivých krajinách. Okrem vidieckeho štýlu bývania sú populárne aj industriálny, škandinávsky či retro. Prečítajte si o ich odlišnostiach.


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI