Spojiť rustikálny a moderný štýl znie tak trochu ako oxymoron. Znamená to prelínať vidiek, prírodu, minulosť s mestskými, modernými a funkčnými prvkami moderného dizajnu. V skutočnosti sa však tieto štýly výborne dopĺňajú. Vysvetlíme vám, v čom spočíva ich súlad a ako ho dosiahnuť aj vo vašom domove.
Čo je pre vidiecky štýl vo všeobecnosti príznačné?
Zmes tradičných nábytkových prvkov a jednoduchých doplnkov, ktoré sprostredkujú pocit ručnej výroby sú jednou z hlavných zásad. Môžu to byť napríklad závesné svetlá v štýle vintage, čierno-biele fotografie, obrazy, či motívy na stenách, tkané nástenné dekorácie alebo vyrezávané detaily v nábytku. A ak chcete, môžete mať takýto vidiecky štýl aj u vás doma.
V tomto štýle môžeme spozorovať aj používanie pestrej palety materiálov. V rustikálnom interiéri sa môžete stretnúť s nábytkom z nedokončeného alebo regenerovaného dreva až po kovy a prírodné textúry, ako sú koža. Útulnú atmosféru často dopĺňajú teplé zemité tóny, ktoré vytvárajú vynikajúci kontrast so spomínanými čiernymi a bielymi tónmi. Výsledkom je priestor, v ktorom sa budete cítiť príjemne. Priestor, ktorý pôsobí čisto, neutrálne, kde vás nič neruší.
Moderný štýl dodáva naturálnemu rustikálneho dizajnu pôvab
Keďže klasický rustikálny štýl nemusí byť atraktívny pre každého, existuje spôsob, ako ho inovovať do takej podoby, ktorá bude sympatická aj moderným mestským typom. Ak k takým patríte, tieto účinné dekoratívne nápady, rozhodne oceníte.
Starý vintage nábytok kombinujte s moderným
Táto stratégia je vám zrejme známa aj z iných štýlov. Vytvoríte ňou kontrastný interiér, v ktorom sa prelína minulosť so súčasnosťou, vidiek s mestom. Pri modernom rustikálnom dizajne však nezabúdajte, že nábytok by mal byť funkčný, jednoduchý a drevený.
Kameň a drevo sú všadeprítomné
Drevo a kameň predstavujú dôležité prvky v prípade moderného rustikálneho dizajnu. Oba materiály pochádzajú z prírody, ktorú sa snažíme do svojho interiéru vniesť. Odkryté kamenné tehlové steny a moderný kozub sú pre tento efekt ideálne, predstavujú naturálnosť a drsnosť. Ale drevo tento dojem vyvažuje a priestor sa stáva útulnejším, vnáša doň pokoj.
Prírodná podoba industriálneho dizajnu
Moderný rustikálny štýl predstavuje akýsi prienik medzi jednoduchosťou, praktickosťou a zároveň sofistikovanosťou, keďže ho vynikajúco dopĺňajú aj zložitejšie prvky ako spomínané odkryté tehly. Môžu to byť aj odkryté trámy, drevené podlahové dosky alebo obklady, strop so strhnutou omietkou alebo iné architektonické prvky. Ak sa chystáte renovovať, je to pre vás vynikajúca príležitosť, ako ich zviditeľniť. Interiér bude pôsobiť industriálnym dojmom, a zároveň si zachovávať svoju vidiecku povahu.
Materiály? Tkané, pletené, bavlnené a hlavne príjemné na dotyk
Chlpaté kožušiny, ľan, bavlna, zamat a plyš, koberce z juty či sisalu. Aj doplnky musia dotvárať pohodlie a tieto materiály k tomu prispievajú. Nezabúdajte pritom na dômyselné farebné ladenie. Biela, okrová, uhľovo šedá, jemná béžová. Ich správnym vyvážením dosiahnete úžasnú symbiózu, neutrálny, a zároveň sofistikovaný vzhľad.
Rozľahlé okná s výhľadom do prírody
Rustikálny dizajn je obľúbený aj pre dojem kontaktu s prírodou. K tej sa môžete priblížiť aspoň pohľadom. Moderné rozľahlé okná vám výhľadom do prírody umožnia meditatívny zážitok. Nielenže budú rozjasňovať miestnosť, ale prísunom svetla aj pozitívne ovplyvňovať vašu náladu.
Nemáte výhľad do prírody? Nevadí, obklopte sa zeleňou vnútri
Možno bývate v paneláku a výhľad z okna vám ponúka mestskú betónovú džunglu. Aj v tomto prípade si kontakt s prírodou dokážete dopriať. Skúste si vybrať izbové rastliny, ktoré do vášho priestoru esteticky zapadajú a vyhovuje im miera osvetlenia v interiéri.
Odmenou vám bude aj lepšia kvalita ovzdušia, keďže rastliny produkujú kyslík a niektoré aj výrazne pohlcujú chemické látky a pachy.
Ako vidíte, aj rustikálny dizajn môže byť moderný a zaujímavý, ak poznáte kľúčové prvky, ktoré mu k tomu dopomôžu. Ale pozrite sa, ako k rustikálnemu dizajnu pristupujú v zahraničných krajinách, a čo je u nich príznačné. Dozviete sa tak viac zaujímavostí o tomto štýle, ale aj o rozdieloch a podobnostiach v jednotlivých krajinách. Okrem vidieckeho štýlu bývania sú populárne aj industriálny, škandinávsky či retro. Prečítajte si o ich odlišnostiach.
Přidat komentář