Bloggers RE

VITAMÍNY: KDE ICH NÁJDEME?


V supermarketoch na nás žiaria obaly, na ktorých je napísané veľkými písmenami “tento produkt (obsahuje) je plný vitamínov”. Ale aké vitamíny sú v našej strave naozaj a koľko z nich potrebujeme?

Vitamíny sú organické zlúčeniny, ktoré pomáhajú telu správne fungovať. Pretože naše telo nedokáže samo vyrobiť niektoré vitamíny, musíme ich prijímať cez potravu. Preto by sme mali samozrejme jesť čo najzdravšie. Väčšina ľudí číta informácie o potravinách a zložkách na obale, ale viac ako 40 %, tieto informácie považuje za príliš komplikované.

A je to tak. Etikety výrobkov sú veda, samy o sebe. Čo je napríklad E310, E95, E410? Počet písmen „E“ na etikete sú kódy, ktoré sú priradené prísadám, pretože ich chemické názvy sú často príliš dlhé. Kde teda nájdeme vitamíny, ktoré sú pre nás dôležité medzi tými všetkými „E-čkami“? Ktoré A, B alebo C sú dobré a na čo?

Aké vitamíny sú v ktorých potravinách?

Vitamín A

Vitamín A alebo tzv. “retinol” je dôležitý pre oči, pokožku, sliznice, rast a reprodukciu. Vyskytuje sa najmä v pečeni, mliečnych výrobkoch, vaječnom žĺtku a rybách. Odporúča sa konzumovať 0,8-1 mg denne.

Vitamín B1

Vitamín B1 alebo tzv. “tiamín“ sa podieľa na našom metabolizme a výmene sacharidov. Je tiež dôležitou látkou pre náš kardiovaskulárny a nervový systém. Vitamín B1 sa nachádza v mäse, ale aj v rastlinách, najmä v bravčovom mäse, rybách, obilninách a zemiakoch. Odporúčaná dávka je 1-1,2 mg denne.

1,2 mg vitamínu B1 je obsiahnuté v:

120 g celozrnných cestovinách
240 g ovsenej múky
750 g celozrnnom chlebe.

Vitamín B2

Vitamín B2 je dôležitý pre produkciu energie, ale aj z hľadiska metabolizmu na premenu uhľohydrátov, tukov a proteínov. Posilňuje pokožku, nechty a vlasy. Vitamín sa nachádza v mliečnych výrobkoch, ale aj v rastlinných potravinách, ako sú zelená kapusta, hrach či brokolica. Najlepšia denná dávka je 1,2-1,4 mg denne.

Vitamín B6

Tento vitamín tvorí náš červený krvný pigment a podieľa sa na tvorbe protilátok a bielych krviniek. Veľké pozitívum vitamínu B6 je to, že sa nachádza takmer vo všetkých potravinách, ale najmä v slepacine, rastlinných klíčkoch a zelenine. Odporúčané množstvo je 1,2-1,5 mg denne.

Vitamín B12

Tzv. “kobalamín” sa používa na tvorbu krvi, delenie buniek a regeneráciu slizníc. Znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Bohužiaľ v dnešnej dobe ho nájdeme v živočíšnej strave ako je napríklad mäso, vajcia, mlieko. Rastlinná strava na druhej strane neobsahuje prakticky žiaden vitamín B12. Preto ak sa stravujete čisto rastlinnou stravou, je dôležité, aby ste do seba vitamín dostali cez doplnky. Nedostatok vitamínu B12 je nebezpečný. 

3 mikrogramy vitamínu B12 sú obsiahnuté v:

3-4 vajciach
300 g tvarohu
3 l plnotučného mlieka
750 g jogurtu

Vitamín C

Tzv. „kyselina askorbová“ pomáha budovať kosti, zlepšuje vstrebávanie železa a posilňuje náš imunitný systém. Väčšina vitamínu C je obsiahnutá v čerstvom ovocí a zelenine, najmä paprike, citrusovom ovocií, bobuliach či zemiakoch. Naše telo potrebuje konzumovať 100 mg denne. Príroda nám ponuka paletu, odkiaľ môžeme vitamín C získať.

100 mg vitamínu C je obsiahnuté v:

50 g čiernych ríbezlí
60 g papriky (červené)
125 g kiwi
170 jahôd
190 g pomarančov

Vitamín D

Vitamín D sa zúčastňuje na premene vápnika a fosfátov, a preto je obzvlášť dôležitý pre kosti a zuby. Naše telo nedostáva vitamín D iba z potravy. Telo si dokáže vyprodukovať 80 percent vitamínu D, a to napríklad pri prechádzke či len ta na čerstvom vzduchu. Preto sa zdržujte von a na slnko tak často a dlho, ako sa dá aj v zime.

5 mikrogramov vitamínu D je obsiahnuté v:

45 g sardinkách
65 g lososa
260 g húb

Vitamín E

Vitamín E je ochranným štítom v našom tele. Chráni krv, bunkové membrány a náš genóm. Ak sa správne stravujeme, tak prijímame cca 12-14 mg z našej výživy. Tento vitamín sa nachádza najmä v orechoch, semienkach a jedlých olejoch (napr. 60 g mandli, 80 g margarínu či 350 g černíc).

Vitamín K

Vitamín K má dve formy – K1 a K2. Obidva sú dôležité pre naše kosti a krv. Vitamín K sa nachádza hlavne v zelenej listovej zelenine a rôznych druhoch kapusty. Denne potrebujeme približne 60-70 mikrogramov (25 g špenátu, 45 g brokolice, 60 g zeleného šalátu či 170 g zeleru).

Pozn. Nie som žiaden expert a ani vyučená doktorka, hovorím z vlastných skúseností a ako vegánka.

Nezabúdajte kupovať čerstvé potraviny a začnite vás deň zdravo! Dúfam, že som vám aspoň trochu mohla priblížiť, kde a aké vitamíny nájdete. Pretože zdravie by malo byt pre každého jedného z nás na 1. mieste…


Dominika Blchová

Interview & Article Editor at @bloggersre //@influencedot
💯 #vegan 🍓 🥕
*simple living soul*
🧘‍♀️ Sustainability
🍃 Low Waster
🐶Doggy-mom
.
SK🇸🇰/ currently CH 🇨🇭

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X