Bloggers RE

VÝCHOVA DVOJJAZYČNÝCH DĚTÍ


Autor: Miroslava Francis, maminy-international.org

V první řadě bych chtěla upozornit, že v tomto článku nebudu doporučovat žádné stránky a produkty, spíš tento článek bude o tom, jak s tím zápasíme a co pozoruji u dětí. Ale chtěla bych vás poprosit, jestli znáte nějaké aplikace, webové stránky anebo knížky, určitě mi je dejte do komentů, protože každá rada je dobrá.

U mého sedmiletého syna jsem tu češtinu zanedbala už na začátku, jelikož se narodil jen pár měsíců před tím, než můj manžel (Američan) odjel do Afganistánu na rok. A já aby malý tatínkovi rozuměl, až se vrátí, tak jsem čestinu úplně vypustila. Byla to má největší chyba.

A tak jsem se do toho poslední rok pustila a pomalu se česky učíme. Dostala jsem doporučené různé knížky a kartičky. Sama vyhledávám různé aplikace, ale moc jich není. Příští rok už snad zavítáme do ČR, tak tam nějaké věci nakoupím, ale to už doufám, že se náš malý aspoň domluví. A budeme už pracovat na čtení a psaní. Je zajímavé pozorovat, jak mu to jde rychle a hodně věcí si pamatuje. Ale ještě je nesvůj zkoušet mluvit.

U malé to je jiné, ona neposedí dlouho a tak ji spíš nechávám poslouchat, když se s jejím bráškou učím. Také hodně pouštím různé české pohádky. A vím, že ji to pomalu ale jistě leze do hlavičky. Kolikrát začne jen tak říkat česká slova a já netuším, kde se je naučila…

Je zajímavé děti pozorovat, jak nasávají každou informaci a kolik si toho zapamatují. Je vidět, že i když si myslíme, že děti věcem nerozumí, tak se mýlíme. Děti se učí hlavně hrou a informace vstřebávají jako houbu a na nás na rodičích je, abychom jim zajistili prostředí, kde se naučí co nejvíce.

I přes všechny překážky je potřeba vydržet. Vychovávat děti v jiné zemi, kde určitý jazyk neslyší na denním pořádku, je těžké, ale díky internetu je to v dnešní době o hodně jednodušší než před ním. A vidím hodně starších rodičů, co imigrovali před internetem, a oni ten jazyk děti naučili, takže jsem teď ještě víc rozhodnutá, že u toho musím vydržet. Bude to pro ně jen pozitivní.

​Mirka


Maminy International

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram