Tričko je kousek oblečení, který má doma bez výjimky každý. Je to naprostý základ všech šatníků. No jenom si představte, že v jeden okamžik zmizí ze světa všechna trička, kolik lidí by například uprostřed července na ulici zůstalo oblečených?

Tričko je ve světě módy poměrně mladou záležitostí. Původně byl totiž tento typ oblečení určen pouze jako spodní vrstva. Jeho zrod lze datovat ke konci 18. století, kdy bylo součástí jednodílného spodního prádla zvaného „union suit“. Krátce po přelomu 19. století návrháři tyto jednodílné „podvlíkačky“ rozstřihli napůl a začali vyrábět jejich dvojdílnou variantu s krátkým rukávem. V roce 1938 již bylo tričko s názvem „gob“ (v té době samozřejmě ještě jedině bílé a bez potisku) inzerováno samostatně jako spodní i horní univerzální pánská vrstva. No a úplně největší boom tričkám, jak je známe dnes, přinesl Marlon Brando v kultovním dramatu Tramvaj do stanice Touha. Kdo by si nevzpomněl na okouzlujícího krasavce v bílém tričku, které se díky tomu stalo módním hitem.

Triko se od té doby stalo opravdu nenahraditelnou součástí oblečení. Je to něco, co nosíme každý den, a čím z velké části dáváme najevo svůj styl, vkus nebo dokonce určitá svá přesvědčení. Ano, nesprávně zvolené nebo nevhodné tričko můžeme vždy skrýt pod další vrstvu, ale uznejte, že výběru trička před šatníkem věnujete pravděpodobně nejvíce času. K tomu, abychom se mezi lidmi cítili dobře, zkrátka dobré tričko potřebujeme.

Co se týče aspektů a vlastností pánských triček, tady trh nenabízí tolik možností, jako je tomu u jejich dámských protějšků. Díky bohu za to. Prvním aspektem, dle kterého by pánové měli vybírat, je tvar výstřihu. Základní výstřihy jsou dva: kulatý nebo do V. Kulatý výstřih (neboli „crew neck“ v angličtině) původně proslavil právě Brando a jak jeho anglický název napovídá, nosili jej hlavně manuálně pracující dělníci a veslaři na lodích. Bílé triko s kulatým výstřihem a džíny se s postupem času staly synonymem pro styl. Jedno takové by proto ve vašem šatníku určitě nemělo chybět. Obecně lze říci, že kulatý výstřih trička můžete obléci pod cokoliv, kromě košile. Skvěle se hodí pro ležérnější stylizaci k džínům nebo chinos, pod koženou nebo džínovou bundu. Kulatý výstřih trička zároveň vyzdvihne oblast ramen, které budou působit širší. Výstřih do V volte vždy pod košili. Tričko by pod košilí totiž nemělo být vidět, a díky výstřihu do V v tomto případě nepůjde vidět ani, pokud první knoflíky u košile rozepnete. Výstřih do V také přirozeně prodlužuje krk a vytváří dojem vyšší a štíhlejší postavy. Pokud tedy máte kulatější obličej, nebo jste nižšího vzrůstu, bude pro vás ideální volbou.

Dalším aspektem je správný střih a délka trička. Tričko by vždy mělo končit s horní částí vašich boků a rukávy by neměly zakrývat více než polovinu vašich paží. Nemáte-li potřebu ukazovat své svaly, volte vždy klasický střih namísto střihu typu Slim nebo Muscular. V tričku byste se měli cítit především pohodlně a nijak by vás nemělo omezovat v pohybu.

Máte-li správně zvolen výstřih, typ a délku trička, zbývá už jen poslední zásadní rozhodnutí, a to jeho barva, popřípadě potisk. Základem každého šatníku je alespoň několik kusů jednobarevných triček, včetně bílé klasiky. Jsou totiž stěžejním prvkem vrstvení a lehce je zkombinujete téměř s čímkoliv a přitom zachováte styl i eleganci. Nechte se inspirovat třeba na Bolf.cz.

Dalším krokem k módní gramotnosti bude výběr stylového trička s potiskem nebo jinými prvky, ale to už je zase na další povídání.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here