VÝLET ZA SOBEM A POLÁRNÍ ZÁŘÍ I. #ŽIJUTEĎ

Processed with VSCO with hb1 preset

Autor: Karol, nomocnecum.cz

Nikdy v životě by mě nenapadlo, že bych se podívala do Švédska. Netáhlo mě to tam, protože jsem o Švédsku věděla jen to, že se tam hraje hokej, jí masové kuličky a chytají ryby. Ty levné letenky byly vyloženě osud a já jsem za to hrozně vděčná.

Každá země je krásná, nejen ty, které vídáme denně na fotkách na Instagramu.

Hlavně kvůli tomu, že Švédsko není tak moc populární severská země jako třeba Island a Norsko, je těžší najít nějaké informace, natož tipy na hezká místa. Taky ty nejhezčí místa jsou úplně na severu a my letěli do Stockholmu, takže nezbývalo nic jiného než se spoléhat na svůj vlastní instinkt, jet za nosem a popřípadě hledat důležité informace “za pochodu”.

Doprava

Letěli jsme z letiště v Katowicích – Polsko, což je druhé nejbližší letiště od nás. Letenky jsem kupovala s dvouměsíčním předstihem na Wizz Air a dají se sehnat opravdu levně – od 39 pln v jeden směr.

Do Katowic jsme se dostali autem a to nechávali na soukromém parkovišti u letiště, které jsme našli na ParkVia – za 40 pln na 4 dny i s transferem na letiště.

S parkováním na soukromých parkovištích na letišti máme zatím skvělé zkušenosti a můžeme to jen doporučit, protože je zbytečné nechat se tam někým dovézt a zase přivézt, stojí to víc času a peněz.

Potom už jen zbývala kontrola a nástup do letadla. Při cestě tam jsme to krásně vychytali, skoro jsme nečekali, jen chvilku v gatu, jelikož jsme si udělali online check-in a měli jen příručňáky.

Let byl pohodový, teda pro ostatní, pro mě je to víceméně vždy horor a je mi zle, i když se nadopuju kinedrylem, takže se to snažím vždy prospat a nevnímat. Ale když jsme se blížili nad Švédsko, roztrhly se mraky a šly krásně vidět malé přilehlé ostrůvky, takže jsem na svou nevolnost skoro zapomněla. Přistáli jsme na malé letiště Skavsta-NYO uprostřed pole, které na první dojem působilo spíš jako farma. 

Protože jsme chtěli procestovat co největší kus země, půjčili jsme si auto. Vybrali jsme si společnost Avis, hlavně kvůli dobrým recenzím a české podpoře. Auto jsme si rezervovali předem přes stránky, zaplatili ho kartou a na letišti si jen vyzvedli klíčky. 

Čekali jsme bůhví jaké papírování, domlouvání, řešení, skládání záloh, dokládání kreditních karet a nic takového se nekonalo – holT jsme v Česku zvyklí na jiné jednání. Na zálohu kreditní kartu nepotřebují, stačí klasická debetní Visa nebo Master Card a vlastně s váma nic neřeší. Dalo zabrat najít vypůjčené auto (na parkovišti, kde mělo být, nebylo, a tak jsme ho úplnou náhodou našli v garážích, když Míša jen tak mačkal odemykání na klíčích).

Vrácení auta vypadalo tak, že jsme ho nechali na parkovišti, hodili klíček do schránky a bylo hotovo.

Tankování

Jelikož auto půjčujete s plnou nádrží, musíte ho s plnou taky vrátit, takže se nevyhnete tankování. Jsou dva způsoby tankování ve Švédsku. První je klasická benzinová pumpa, kde zaplatíte u pokladny, ale mnohem rozšířenější je samoobslužné tankování. 

Zatímco pro Čecha to může znít jako sci-fi, tam to funguje skvěle. Přijedeš ke stojanu, vložíš kartu, napíšeš pin, vybereš číslo stojanu, vyndáš, natankuješ, vložíš kartu znovu, vyndáš a jedeš.

Benzín tam momentálně stojí kolem 14 SEK, v přepočtu cca 35-37 KČ, což není vůbec špatné, když vezmeme v potaz, že jídlo je třeba třikrát dražší než u nás, ale zato kvalitnější… k tomu se ještě dostanu.

Cesty

Švédi jsou skvělí řidiči, trpěliví, nespěchají, nezmatkují a není jich moc. Ve městech jich pár je, ale mimo město je to fakt pohoda klídek. Kolikrát jsme jeli a třeba hodinu nepotkali auto – to se mi v Česku snad nestalo. 

Processed with VSCO with hb1 preset

Co se týče silnic tak jsou ve skvělém stavu, jediný zádrhel byl sníh. Jeli jsme ve vánici, po dálnici, v noci a cesta nešla vidět, jen ten sníh, ale Míša to zvládl hezky.

Když už jsme u těch dálnic, nejsou zde žádné dalniční známky a jediné mýto se vybírá na Öresundském mostě a ve Stockholmu – pokud máte auto se Švédskou značkou a jedete přes týden – když máš své vlastní auto anebo jedeš o víkendu, tak se neplatí.

 

Ubytování

My jsme neměli v plánu utratit veškeré naše peníze, takže jsme se rozhodli o levňejší variantu – dva dny spánku v autě a jednu noc se ubytujeme tam, kde zrovna budeme. 

V létě tahle varianta musí být skvělá. Můžeš spát v autě, ve stanu nebo třeba venku v hamace, skoro všude, jen pozor na soukromé pozemky a občasný zákaz v kempování.

Kolem cest je spousta parkovišť, kde se dá přespat normálně v autě a nikdo to neřeší.

První noc jsme teda vyhlédli parkoviště před jakýmsi zámkem a tam přenocovali. Jako co si budeme povídat, spát na předních sedačkách Hyundaie i20 nebyl zrovna komfort, jako v 5 hvězdičkovém hotelu, ale já se vyspala dobře. Jo, sice mě parkrát vzbudila zima nebo skoro odumřelá končetina, ale jinak v pohodě. Zato Míša byl celkem rozlámaný, fajnovka no. 

Poslední noc nás čekala cesta skoro 400 km zpět k letišti, takže Míša se moc nevyspal, jen z rána na parkovišti přírodní rezervace, kde jsme byli už i první den a všimli si výletníků v karavanu, kteří se tam chystali přespat.

Malý tip: Pokud se chcete vyspat v zimě v autě, kupte si spacák a ne tenkou deku z Ikei, která je ještě k tomu hrozně malá.

A kde jsme teda trávili druhou noc? 

Na kouzelném místě, v chatce, uprostřed lesa. Nádhera. 

Přes den jsme koukali na Airbnb, Booking.com a hledali nejvýhodnější ubytování, až jsme narazili na tohle – nebylo sice nejlevnější, ale zato nejkrásnější, a to jsme ještě netušili, jak moc.

Processed with VSCO with hb1 preset

Fotka moc nevystihne tu atmosféru, která tam byla a už vůbec ne ty pocity, které v nás to místo zanechávalo. Přijeli jsme v noci, jeli hustým lesem, úzkou cestičkou a tohle na nás čekalo na konci. Paní hostitelka byla taky hrozně milá, takže to ve mně nechalo skvělý dojem. 

Pokud by někdo měl zájem přímo o tohle ubytování, stačí mi napsat, pošlu odkaz. 

A pro všechny, kteří by chtěli zkusit ubytování přes Airbnb mám TADY slevu 725 Kč, což je podle mě supr, no ne?

Processed with VSCO with hb1 preset

Tak to je pro první část našeho prozkoumávání severu všechno. Ve druhé části zmíním jídlo a místa, která jsme navštívili, protože nikoho přece nebaví číst dlouhé články.

Tak se měj krásně ♥

Na závěr ještě pár fotek.

 


ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vlož prosím svůj komentář
Tvé jméno