Už pred niekoľkými rokmi som sa spýtala mojej najlepšej kamarátky, ako by definovala vzťah, ktorý vtedy mala s jedným chalanom. Jej odpoveď bola: “We have no label,” čo v preklade asi znamená, že ich vzťah nijako neoznačujú.

Ako to je teraz? Musíme vzťahy definovať? Kedy je niekto “pár”? Po prvom rande? Po prvom sexe? Alebo na tom vôbec nezáleží? Čo sa týka vzťahov, vždy som ich vnímala ako veľmi komplikovanú tému. Môj “oficiálny vzťah”, v ktorom momentálne som, som začala až v mojich 25 rokoch. Čo sa možno pre niekoho môže zdať neskoro, ale podľa mňa prišiel práve vtedy, kedy mal. Nie som žiaden expert na lásku a vzťahy, ale je to veľmi zaujímavá téma, tak dúfam, že vám tento článok možno nejaké veci ujasní. Alebo ešte viac skomplikuje? 

Otázka: Kedy ste spolu? Kedy ste vo vzťahu?

Tak ruku na srdce. Komu z vás sa už stalo, že ste sa sami seba niekoľkokrát pýtali, či ste s dotyčným spolu, alebo nie? No ja niekoľko krát. Niekoho spoznáte, lietate v oblakoch, všetko je také krásne, váš kontakt sa stáva intenzívnejším. No a potom z ničoho nič, príde zlom, kedy sa stane niečo čudné.

Rozhovor a strach z odpovede

Keď sa ocitneme v tomto bode, chceme jasnú odpoveď a chceme vedieť, ako na tom vlastne sme. Chceme hovoriť o “našom vzťahu”, no bojíme sa. Ale čoho? Jednoducho odmietnutia. Čo je ešte horšie, sú odpovede ako napríklad: “Nie som pripravený na vzťah,” alebo: “Nechajme tomu voľný priebeh.”

Ale prečo? Ak niekto niekoho ma rád alebo miluje, tak je potreba definovať to, aký vzťah máme, či?

Je láska naozaj niečo, čo si vyberieme? Alebo skôr niečo, čo rastie? Potrebujeme si stanoviť presný dátum? Potrebuje láska iba čas? A vôbec, čo nám prinesú takéto teoretické otázky, keď na ne aj tak nemáme jasné odpovede a v praxi sme z toho blízko nervového zrútenia?

Nedefinovaný status: Začiatok

Ja si myslím, že vzťah bez definície (aspoň na začiatku) je v podstate v poriadku. Tak sa aspoň vyhnete neurčitým odpovediam a tomu, že nie vždy to tá dotyčná osoba musí brat’ seriózne. Treba si dať len čas. Medzi dvoma osobami niečo vzniká, a to v akejkoľvek forme alebo smere. Hlavne nemajte na začiatku veľké očakávanie, určite sa nikto z nás nechce sklamať.

Kedy vzťah definovať? Keď pocity chcú mať jasno?

Nedefinovany vzťah nie je pre každého a nie každý sa chce v takomto vzťahu nachádzať. Pocity chcú mať jasno a srdce ma takisto svoj subjektívny názor. Preto je takisto v poriadku, ak máme túžbu po odpovediach na otázky, aký je vzťah medzi nami s tou druhou osobou a ako sa bude všetko ďalej vyvíjať. Ale aj tu je potreba nechať si čas a všetko premyslieť s chladnou hlavou. Nájsť vhodnú chvíľu osloviť, opýtať sa a možno konečne nájsť odpovede na otázky, z ktorých máme bolesti hlavy.

A nakoniec, tu nejde o žiadne múdrosti, pravidlá, tipy, triky či rady. Ale o pocity a o to, čo cítime. A tie musia byt’ viac ako dobré, aby láska mohla rásť. Ak nie ste spokojní s tým, že váš vzťah je bez definície, a vy neviete, na čom ste, čo potom? Buďte odvážni! Nebojte sa! Hovorte a pýtajte sa! Ale netlačte na pílu. Počúvajte svoje pocity a povedzte všetko tak, ako to cítite. Pretože naše pocity nás nikdy neklamú.

Čo si o vzťahoch myslite vy? Definujete tie svoje? Potrebuje podľa vás láska definíciu?


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here