Bloggers RE

ZÁMOK LEDNICE: 200 HEKTÁROV ZÁŽITKOV ZA JEDEN DEŇ


Lednický zámok. Tento skvostný, pôvodne renesančný zámok zo 16. storočia sa nachádza v moravskej obci Lednice v okrese Břeclav. Celý Lednicko-valtický areál (areál Lednického zámku a jeho blízke okolie) je dokonca zapísaný aj v zozname UNESCO. Zámocký areál má rozlohu približne 200 hektárov, čo naznačuje, že návšteva tohto miesta bude veľkolepá, ako aj samotný zámok. Lednický zámok bol vystavaný v 16. storočí ako renesančná stavba. V 19. storočí tu prebehla rozsiahla rekonštrukcia, počas ktorej sa zámok „pretvoril“ do štýlu anglickej gotiky. A tak dnes môžeme pri návšteve všetci obdivovať tie neuveriteľné detaily na fasáde. K zámku patrí aj veľký palmový skleník s exotickými rastlinami a palmami, nádherne upravené záhrady a neuveriteľný, približne 200 hektárový areál, na ktorom nájdeme rôzne druhy stromov z takmer celého sveta, vodné plochy a zámocký rybník, stavby ako akvadukt, 60 metrový minaret, z ktorého sa naskytá nádherný výhľad na celý areál a Lednický zámok. V blízkom okolí areálu sa nachádza malý lovecký zámoček, napodobenina zrúcaniny hradu Janov a rieka Dyje, keďže tento areál sa nachádza na jej ľavom brehu. Koľko by takýto výlet stál a ako všetko stihnúť za jeden deň?

Ráno prichádzame do malebnej moravskej obce Lednice. Nádherná historická budova po ľavej strane, kaviarničky, vinárne, zájazdové autobusy, kopa ľudí… To všetko nám napovedá, že sme blízko zámku. V centre Ledníc nachádzame parkovisko, kde nás milo prekvapila cena parkovného iba 50 Kč na celý deň. Hneď vedľa parkoviska sa nachádza krásna „galéria“ sôch z piesku, respektíve pieskový svet. Za 90 Kč/os. uvidíte 16 obrovských sôch postavených z približne 1500 ton morského piesku. Každý rok sa sochy nesú v inom znamení, počas našej návštevy to bol návrat k prírode. Pri každej soche sa nachádza zmysluplný komentár, niekedy doslova na zamyslenie. Túto atrakciu si nenechajte ujsť.

Od sôch mierime rovno do areálu Lednického zámku cez cestu, ktorú lemujú vinárstva, reštaurácie a kaviarne, penzióny… Vstup do areálu zámku nie je spoplatnený. Za bránou, po ľavej strane, sa nachádzajú bývalé stajne zámku. Dnes táto budova slúži ako multifunkčné centrum, v ktorom sa konajú rôzne výstavy a galérie. V pozadí sa už vynárajú prvé vežičky Lednického zámku. Prichádzame pred zámok a nevieme sa vynadívať. Tá architektúra a detaily fasády sú neuveriteľné. Fotíme, čo sa dá, a atmosféra je tu doslova zámocká.

Za zámkom sa nachádza obrovský palmový zámocký skleník. Jeho dĺžka je takmer 100 metrov, šírka 13,5 metra a na výšku meria takmer 7,5 metra. Môžete si tu v doslova tropickom vlhku obzrieť rôzne exotické druhy rastlín, paliem… Všade sú tu romantické biele lavičky na trávenie príjemných chvíľ v moravskej exotike. To všetko za 90 Kč/os. Všade v blízkom okolí sú nádherne upravené zámocké záhrady, na konci ktorých sa nachádza záhrada s pomenovaním Benátska. Spoznáte ju podľa obrovskej fontány zo 17. storočia uprostred stromov a nádherného trávnika. Z týchto záhrad sa naskytá nádherný pohľad na zámok v popredí s farebnými kvetinami. Čarovné miesto pre pekné fotky.

Je čas obeda a po tom, ako sme si prezreli exteriér zámku, skleník a jeho nádherné záhrady, vychádzame z areálu von do centra obce Lednice. Lednice a okolie je známa vinárska oblasť, takže o reštaurácie s dobrým jedlom a vínom tu vôbec nie je núdza. Stačí si len vybrať. Za nás môžeme odporučiť reštauráciu Restaurant Cafe ONYX, hneď popri ceste. Skvelé nastajlované chutné jedlo a ešte lepšie ceny.

Po hodinovej pauze na obed sa vraciame späť. Prechádzame okolo zámku a skleníka, pod ktorým nachádzame nádherne skrytú a zašitú kaviareň obklopenú zeleňou s výhľadom na rybník, ktorá vás určite priláka svojou kreatívnou tabuľkou pri terase. Od kaviarne mierime k Maurskej vodárni. Táto malá budova na brehu rieky Dyje v areáli bola navrhnutá tak, aby slúžila ako parné kúpele a zároveň zavlažovací systém parku zámku. Dnes sa tu nachádza občerstvenie a  „bod“ parku z ktorého sa môžete vydať buď pešo k minaretu (cca 2- 2,5 km) po ľavom brehu rybníka, alebo sa v koči odviesť veľkým okruhom. Veľký okruh znamená, že sa preveziete mimo parku okolo Loveckého zámočku k Janohradu a odtiaľ loďou k minaretu a od minaretu pešo k zámku. My sme si zvolili veľký okruh. Približne 20minútová jazda v koči k Janohradu stojí 100 Kč/os. Nasadáme na koč, vezieme sa parkom von z areálu okolo Loveckého zámočku (dnes súkromný objekt) a vysadáme pri Janohrade. Janov hrad, alebo aj Janohrad, je napodobenina zrúcaniny hradu zo začiatku 19. storočia, ktorá leží na brehu starej rieky Dyje. Dnes je sprístupnený verejnosti a väčšinou sa tu konajú oslavy a svadby. Vstup do zámku je spoplatnený sumou 100 Kč/os. ktorá zahŕňa odborný výklad a prehliadku priestorov.

Pri tejto krásnej „napodobenine“ sa nachádza prístav, odkiaľ vyrážame na 45 minútovú plavbu loďou po starej pôvodnej časti rieky Dyje k minaretu. Táto trasa od Janohradu k minaretu po vode stojí 180 Kč/os. Počas plavby vidíme nádherné prostredie Moravy a brehy rieky, popri čom počúvame zaujímavý výklad od kapitána lode. Po kľukatej trase kotvíme pri minarete.

Lednický minaret. Tento minaret na opačnej strane areálu od zámku tu na prelome 18. a 19. storočia budoval Alois Josef I. Má výšku cez 62 metrov a na vrchol vedie 302 točiacich sa schodov. Tento minaret je jediná stavba svojho druhu v mimo islámskej zemi. Vstup do minaretu stojí 80 Kč/os., čo jednoznačne stojí za tie výhľady okolo. Z vrcholu je nádherne vidieť celý zámocký park, rybník, zámok a obrovský kus Moravy. Dokonca pri vhodnom počasí je odtiaľto vidieť aj vrchol veže Dómu sv. Štefana vo Viedni. Po náročnom výstupe a návrate dole sa tu môžete občerstviť. Od minaretu sa vydávame cez park okolo rybníku k zámku. Táto trasa má približne 2-2,5 km (tabule všade píšu 1,5 km), počas ktorej prechádzame cez krásne mosty a okolo jedinečného akvaduktu. Všade okolo rastú stromy privezené z takmer celého sveta. Po približne hodinovej prechádzke pokojným tempom sa ocitáme znovu na začiatku areálu pri zámku. Po ceste k autu ešte zháňame suvenír v podobe dobrého vína menom Pálava, aby sme spokojne mohli konštatovať, že ten deň proste stál za ten čas.

A takto nejako sa dá stráviť jeden deň v areáli Lednického zámku. Za jeden deň sa tu toho dá vidieť naozaj veľa. Nám jeden deň stačil iba na tie najhlavnejšie body v zámockom parku. Pokiaľ sa sem vydáte na výlet, rozhodne tu odporúčame stráviť viac ako jeden deň. V tom prípade si môžete vyhradiť napríklad jeden deň na exteriér a okolie zámku a druhý deň na veľkolepý interiér Lednického zámku, prípadne susediace obce Valtice alebo Mikulov, v ktorých je takisto čo obdivovať. Keďže je toto miesto vhodné aj pre rodiny s deťmi, ceny vstupov pre deti od 3-15 rokov sú približne o ¼ nižšie, ako pre dospelých, a keď budete parkovať, neľakajte sa obrovského počtu turistov a áut. Areál Lednického zámku je tak obrovský, že to množstvo ľudí sa tu stratí. My sme miestami mali pocit, že sme tu sami, pritom parkoviská praskali vo švíkoch. Tak ak ste tento skvost ešte nenavštívili, urobte tak kedykoľvek a doprajte si na pár chvíľ žiť a cítiť sa ako na zámku.


SI&MA Wanderlust

Sme dvaja mladí ľudia, ktorých baví cestovanie a obajvovanie sveta. Naším cieľom je ukázať ľudom, že cestovať sa dá aj bez miliónov a s 20/25 dňami dovolenky.

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X