Bloggers RE

ZANZIBAR LEN PRE BOHATÝCH? TO JE MINULOSŤ!


Zanzibar. Malý ostrov nachádzajúci sa na východnom pobreží Afriky, ležiaci v Indickom oceáne. Spolu s ostrovom Pemba a pár malými ostrovmi tvorí autonómny štát menom Zanzibar, ktorý patrí krajine Tanzánia. Oficiálne sa tento ostrov nazýva Unguja a platí sa tu buď Tanzánskym šilingom, alebo Americkým dolárom, ale pozor! O dolár vytlačený skôr ako v roku 2006 tu nemá nikto záujem. Pre domácich je to „unavený dolár“ a jednoducho tu ním nezaplatíte.

Hlavným mestom je Stone Town na juhu ostrova. Od roku 2000 je vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO a je rodiskom známeho speváka Freddieho Mercuryho, ktorý sa ale ako malý spolu s rodičmi presťahoval do Británie. Možno aj vďaka tomuto kroku je Freddie Mercury pre väčšinu domácich neznámy a jeho rodný dom je skôr iba turistická atrakcia.

Zo Slovenska je Zanzibar vzdušnou čiarou vzdialený približne 8000 km smerom na juh, resp. juhovýchod Afriky, necelých 1000 km pod rovníkom, vďaka čomu ho môžeme považovať za exotickú krajinu. Exotika so všetkým, čo k tomu patrí. Napríklad odlivy ktorými je Zanzibar známy. Najmenšie sa vyskytujú v severných oblastiach Nungwi a Kendwa, resp. celé západné pobrežie. Tu more ustupuje oveľa menej, ako na východnej strane, napríklad v oblasti Kiwengwa. V Kiwengwe vie more „odísť“ niekedy aj kilometer od pobrežia. Pre niekoho je to niečo hrozné, pre niekoho výhoda. Viete koľko zaujímavých tvorov sa dá vidieť na dne oceánu počas odlivu?

Navštíviť Zanzibar je vhodné približne od októbra do marca. Vtedy je tu príjemne teplo a malá pravdepodobnosť zrážok. Od marca do približne septembra tu pretrváva obdobie dažďov. My sme tento ostrov navštívili v druhej polovici marca, kedy sa obdobie dažďov už pomaly blížilo. Cez deň sme mali horúco a v noci, sem tam aj doobeda, spŕchlo, ale verte, takéto tropické prehánky vedia byť v tom teple veľmi príjemné. Jednou z príjemných informácií o Zanzibare je, že pokiaľ sa zdržiavate iba na ostrove, nie je tu povinné žiadne očkovanie.

Zanzibar len pre bohatých?

Možno kedysi. Je pravdou, že v minulosti bola táto destinácia považovaná za luxusnú. Netvrdíme, že dnes nie je. Nádherné tyrkysové pobrežie, krásny biely jemný piesok, luxusné rezorty, Indický oceán… no neznie to luxusne? Ale záleží, čo od Zanzibaru očakávate a čo považujete za luxus. Je to krajina mnohých tvárí. Je možnosť letieť prvou triedou, ubytovať sa v luxusnom rezorte, tráviť celé dni na pláži a užívať si teplo, oceán a služby. Takáto dovolenka sa určite vie vyšplhať aj na niekoľko tisíc eur za týždeň alebo dva. Záleží od hotela, leteckej spoločnosti, dĺžky pobytu atď. Každopádne sú aj iné možnosti vďaka ktorým sa dovolenka na Zanzibare stáva dostupnou pre väčšie množstvo ľudí.

Letenky z Viedne alebo Bratislavy sa vo vhodnom období na návštevu Zanzibaru pohybujú od zhruba 550€/os. spiatočne. Občas sa vyskytne letenka za cenu okolo 400€/os. spiatočne. Možností ubytovania je takisto viacero. V mestách funguje Airbnb, čo ale vyžaduje dávku odvahy. Zohnať slušný hotel cez Booking za slušnú cenu takisto nie je problém. Prípadne jednou z možností je cez sociálne siete osloviť Európanov (vrátene Čechov a Slovákov), ktorí tu vlastnia rôzne bungalovy a požiadať ich o ubytovanie. Jednoducho nájsť peknú, slušnú a čistú dvojlôžkovú izbu v príjemnom prostredí sa dá už od približne 70- 80USD na noc.

My sme v období marca pomocou rakúskej cestovky zvolili príjemný 4* rezort v severnej oblasti Nungwi na dobu jeden týždeň so všetkými službami, leteli sme slušnými leteckými spoločnosťami a s tripmi po Zanzibare nám bola nápomocná tu žijúca Češka Nikola (FB: Niki na Zanzi), ktorá nám ušetrila pár sto dolároviek. Verte, naše účty neplakali ako by sa mohlo zdať, bol to luxusne strávený týždeň a vďaka nemu vám môžeme priniesť pár tipov z tohto exotického ostrova. 

Spoznaj Zanzibar za menej ako týždeň

Aj na tomto ostrove by sa samozrejme dalo vydržať dlhšie ako týždeň. Každopádne týždeň je dosť dlhá doba na to, aby ste na Zanzibare zažili a videli to najlepšie, a hlavne pochopili zmysel života v skromných miestnych podmienkach, mimo rezortov. Pretože aj miestny africký život bol jeden z faktorov, ktorý nás sem dotiahol. Na letisku Schwechat sadáme do lietadla a presúvame sa na štvrté najväčšie letisko v Európe do Frankfurtu. Tam sadáme do ďalšieho lietadla a o necelých 9 hodín vystupujeme na letisku Mombasa Airport v Keni. Z Kene je to už iba 40 minút letu priamo na Zanzibar (nemajte obavy, väčšina letov z Európy obsahuje iba jeden prestup). Vystupujeme na Zanzibare, v diaľke cítime oceán a takmer 90% vlhkosť vzduchu. Po tom, ako nám na letisku v hlavnom meste Stone Town prejde batožina skenerom a vlčiaky nám občuchajú a oslintajú kufre (áno vlčiaky na letisku dozerajú na drogy a podobné neželané veci), začína náš trip tropickým Zanzibarom.

Hneď v prvý deň počas presunu z letiska do hotela vidíme Zanzibar v celej jeho kráse. Takej tej originálnej kráse, nie tej umelej v rezortoch. Počas hodinky cesty sme si urobili prvý dojem a vedeli sme, že toto bude niečo iné, v tom najlepšom slova zmysle. Po obede sme sa klasicky vydali na pláže oblasti Nungwi. Oblasť Nungwi je vraj luxusná oblasť ostrova, preto sme ju zaradili medzi miesta, ktoré sa oplatí vidieť a bývať tu. Luxusná najmä vďaka nádhernej dlhej tyrkysovej pláži, pomerne malým odlivom a teplote Indického oceánu takmer 29°C, čo dodáva exotike tú pravú atmosféru. Prvý deň v znamení oddychu, pokoja a tepla.

Druhý deň sme si naplánovali najsevernejší bod ostrova, kde sa nachádza akvárium s názvom Nungwi Mnarani Aquarium. Počas cesty po pláži nachádzame rôzne vodné zvieratká ako biele kraby, hviezdice, ryby, morských ježkov, koraly… Sem tam sa po pláži prejde nejaký ten dobytok. Áno, naozaj. Kráčame popri dedinke Nungwi a miestny farmár s dobytkom vie zablúdiť občas aj na pláž. Kravy na bielom piesku, tomu my vravíme exotika. Po necelej polhodinke sa nachádzame v akváriu. Je to akvárium plné obrovských aj malinkých vodných korytnačiek, ktoré sa za malý poplatok (5USD) dajú kŕmiť a pozorovať. Po ceste späť máme ešte jednu podobnú zastávku s korytnačkami. Tu sa s nimi ale môžeme kúpať v miestnom jazierku. Za nejakých 13USD/os. je to zážitok zaujímavý, ale keď nevieme, čo od niekoľkých veľkých korytnačiek plávajúcich okolo nás čakať, stačí takýto zážitok len jeden. Odtiaľ sa presúvame cez  dedinu Nungwi pešo a pozorujeme miestny skromný život. Večer je vhodný na pozorovanie západu slnka priamo nad oceánom pri hoteli.

Tretí deň si od pláží a oceánu dávame pauzu. Autom sa presúvame neďaleko hlavného mesta na farmu Tangawizi. Zanzibar je ostrov korenia. Zanzibarčania žijú okrem turizmu z vypestovanej zeleniny a ovocia, ktorú si predávajú medzi sebou a turistom. A práve Tangawizi je miesto, kde vidíme, ako sa všetko to korenie, zelenina a ovocie pestuje. Limetky, liči, ananásy, banány, kakao, čierne korenie, škorica, citrónová tráva, kokosy atď atď… toto všetko na jednom mieste. Videli ste už napríklad, ako vyzerá škorica naozaj? Alebo ako sa lezie na palmu pre kokos? Tie chute a vôňa… neprekonateľné. Po africkom obede sa presúvame do prístavu v hlavnom meste Stone Town odkiaľ sa loďkou presúvame na Prison Island (Changuu Island). Je to ostrov ktorý bol kedysi väzením, dnes tu žije obrovská kolónia suchozemských korytnačiek. Najstaršia tu má takmer 200 rokov. Okrem krásnych korytnačiek sa tu nachádza aj dom britského guvernéra z 19. storočia a nádherné pláže s výhľadom na hlavné mesto. Hlavné mesto Stone Town čaká, tak sa v ňom ocitáme a snažíme sa pochopiť miestny život. Ak sa raz ocitnete na Zanzibare, zaraďte Stone Town medzi vaše ciele, rozhodne sa oplatí tu chvíľu existovať. Zastavujeme pri rodnom dome Freddieho Mercuryho, z ktorého je dnes hotel. Prechádzame uličkami až do základnej školy. Uprostred vyučovania vbiehame do triedy, kde sú deti nadšené z európskych turistov. Niektoré už od malinka vedia základné anglické frázy ako “Hello mr.” alebo “Give me money”, to je tu základ. Od triednej učiteľky sa dozvedáme, že miestny jazyk je svahilština, no deti sa od malinka učia angličtinu, čo je tu aj úradný jazyk. Pokiaľ sa v škole rozprávajú svahilsky, sú za to trestané. Je milé vidieť, ako sa deti v Afrike vzdelávajú, je to zážitok. Navečer ešte navštevujeme rybí trh a miestnu tržnicu plnú ovocia, zeleniny, korenia a čínskej techniky. Vonia to tu krásne a krásne to tu žije. Cestou späť do hotela nás zastihuje menšia tropická búrka. Za to vody na cestách a kanáloch je požehnane. Ale ako sa už vyššie spomínalo, tieto búrky sú tu skôr príjemné osvieženie ako nepríjemný zážitok.

Jednou zo zaujímavých vecí v Afrike sú pralesy. Keďže aj Zanzibar niečo takéto má, vydali sme sa štvrtý deň autom do stredu ostrova. Do pralesa v Národnom parku Jozani Chwaka Bay. V tomto pralese sa nachádzajú opice Guarézy červené. Nikde inde na svete ich nenájdete. Jozani Chwaka Bay je jeden z mála zachovaných a nedotknutých pralesov. Nachádzajú sa tu stromy ako eukalyptus a mahagon, rôzne papradie, aloe vera a podobne. Odporúčame pevnú obuv a nie kvôli terénu, ale kvôli pomerne veľkým mravcom, ktoré keď sa zakusnú do chodidla, rozhodne ich ucítite. Ja som jedného v žabkách ucítil. V tomto národnom parku sa nachádza aj mangrovníkový les. Mangrovníky sme doteraz videli iba v dokumentoch a filmoch, naživo sú tieto stromy ešte viac magické. Poobede sa presúvame z lesov do reštaurácie The Rock Restaurant. Ide o jednu z najdrahších reštaurácií na ostrove, ktorá sa umiestňuje aj v rebríčkoch TOP10 reštaurácií na svete. The Rock sa nachádza na obrovskom kuse koralu, kde počas odlivu do reštaurácie dokráčate po vlastných, ale počas prílivu Vás sem musí priviesť loďka. My sme sem kráčali po suchu a po obede sme späť k autu síce kráčali, ale miestami po kolená vo vode. Večer pri západe slnka sa zdržiavame v bazéne a sledujeme, ako sa pripravuje romantická večera na pláži. Romantika v exotike predsa idú k sebe.

Po skvelej večeri v bielom piesku sme sa piaty deň rozdelili. Ja som sa kvôli miernej bolesti hlavy zdržiaval v rezorte a blízkom okolí, zatiaľ čo Sima išla preskúmať okolie súkromného ostrova Billa Gatesa Mnemba Island na severovýchode krajiny. Iba okolie, nakoľko omyl v podobe vystúpenia na ostrove Mnemba Island by ju vyšiel na zhruba 3000 USD. To je pokuta, pokiaľ sa čo i len omylom ocitnete na tomto súkromnom kúsku zeme. Okolie ostrova by sa dalo nazvať Maldivami. Nekonečne modrá tyrkysová voda, plytká, kde medzi ostrovčekmi pohodlne môžete kráčať. Plno nádherných červených hviezdic, plávanie a kŕmenie rybiek, teplo… že by raj na zemi? 

Druhou nádhernou oblasťou Zanzibaru, podobne ako oblasť Nungwi, je oblasť Kendwa, ktorá sa nachádza južne vedľa Nungwi. Tak sme sa šiesty deň rozhodli po pobreží prejsť až do Kendwy. Príjemná prechádzka pobrežím Indického oceánu, kedy vlny narážajú do nôh. Takisto na nás čakala tyrkysová voda, a výhľady na jednej strane na nekonečný oceán a na druhej strane na palmy a prírodu. Dokonalý recept, ako vypnúť myšlienky a užívať si prítomnosť. 

A tou prítomnosťou sa dostávame k miestnemu životu. Domáci neriešia žiadnu budúcnosť, ale žijú pre prítomný okamih. Na každom kroku a na každú otázku počujete odpoveď “hakuna matata”, čo v preklade znamená “žiadny problém”. Prípadne je tu všade počuť “pole pole”, čo znamená “pomaly”.  Nikto sa tu neponáhľa a nikto nemá s ničím problém. A to je na Zanzibare najzaujímavejšie. Väčšina obyvateľov má len chatrč bez okien a skúter, no aj napriek tomu sú šťastní a nič im nechýba. Počas cestovania ostrovom je nádherne vidieť kontrast medzi krásnymi turistickými miestami a reálnym skromným životom. Popri cestách chatky, chatrče, všade plno dobytku a miestnych, sem tam odpad. Aj to je Zanzibar. A aj napriek chudobe a skromným podmienkam, je to krásna krajina s milými obyvateľmi, ktorú je potrebné navštíviť aspoň raz za život. Tak JAMBO priatelia, to je Zanzibarský pozdrav, ktorý znamená AHOJ!


SI&MA Wanderlust

Sme dvaja mladí ľudia, ktorých baví cestovanie a obajvovanie sveta. Naším cieľom je ukázať ľudom, že cestovať sa dá aj bez miliónov a s 20/25 dňami dovolenky.

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X