Bloggers RE

ZÁZRAČNÝ LEVANDULOVÝ OLEJ: JEHO VYUŽITÍ A NÁVOD K DOMÁCÍ VÝROBĚ

Dnešní trh je poměrně přesycený novinkami a na nás se z každé strany valí reklamy nových produktů. Je ovšem pár učiněných zázraků, které jsme pro vás vyzkoušeli na vlastní kůži a můžeme je vřele doporučit. V minulém článku jste si mohli přečíst 5 tipů na použití růžové vody a dnes se podíváme, na co všechno se dá použít levandulový olej a jak ho vyrobit doma.

Levandule roste na suchých a skalnatých kopcích v západním Středomoří. Na slunných místech se jí také daří v naší oblasti, a to zejména na jižní Moravě. Takže i u nás v Česku najdete několik opravdu krásných levandulových farem, kde si můžete koupit produkty od lokálních výrobců.

Levandulový olej je hojně využívám právě v kosmetickém průmyslu, ale i ve zdravotnictví a aromaterapii. Levandule má smyslnou vůni, a tak se skvěle hodí do aromalamp. Nejen díky vůni je levandule výjimečná – díky svým hojivým a dezinfekčním účinkům je vhodná pro problematickou pleť. Pokud máte obtíže s dýcháním, můžete zkusit levanduli inhalovat – úplně jednoduše nanesete olej na ubrousek a nadechnete se. Funguje také při chřipce jako kloktadlo. Olej se používá i místo masti na bolavá místa například po úrazech nebo zánětech.

Levandulový olej není nejlevnější záležitost, a tak si ho můžete zkusit vyrobit i doma. Je to snadné a nepotřebujete ani mnoho ingrediencí. Postačí vám láhev kvalitního oleje – vhodný je například olivový. Dále budete potřebovat květy levandule – nejlepší je samozřejmě čerstvá, ale dá se použít i sušená. Jako poslední budete potřebovat pánev, pohár, jakoukoliv gumičku, lžíci a fólii.

Postup výroby oleje

Sušené nebo čerstvé květiny dejte do sklenice. Kvalitní olivový olej pomalu zahřejte na pánvi. Množství se odvíjí podle sklenice, kterou jste si připravili. Květy zalijte ohřátým olejem, ale olej musí být jen ohřátý, ne vařící. Sklenici přikryjte fólií a pohár pořádně zabezpečte gumičkou, aby z něj fólie nespadla. Sklenici uložte na chladné místo a nechte louhovat klidně i měsíc, ale stačí dva až tři týdny. Důležité je jednou denně směs protřepat, aby se olej z levandule uvolnil. Po zhruba měsíci vyndejte květy, z květů vymačkejte olej, ten uchovejte v uzavíratelné skleničce. A je to!

Sklenici před použitím vyvařte a pořádně vysušte suchým ručníkem, aby se vám nešířily bakterie. A teď už se můžete nechat unést tímto skvělým a zázračným olejem, tak jako my!

Pokud chcete udělat radost někomu blízkému, můžete vyrobený levandulový olej darovat jako dárek. Dnešní článek je u konce a my vám svěříme tip na závěr – pokud trpíte nespavostí, nakapejte si pár kapek oleje na polštář, uvidíte, že budete spát doslova jako miminko.

Diana Hasalová

Article Editor

Přidat komentář

.
.