Island jste neviděli, dokud jste nenavštívili Westmanayen ostrovy. Bohaté svou historií a jedinečnou krajinou. Řekla bych, že se neřadí mezi ty turisticky známé destinace, a proto tam není přelidněno a skvělý trip si užijete skoro sami!

Hlavní ostrovy Vestmannaeyjar se nazývají Heimaey, ve kterém žije okolo 4 200 obyvatel, ostrovy jsou obklopeny dalšími 15 neobydlenými souostrovími.

Westmanské ostrovy jsou známé svými erupcemi. Nacházejí se zde dokonce dvě sopky, z nichž jedna vypukla asi před 6 000 lety a druhá se rozhořela v roce 1973. V té době všichni obyvatelé byli nuceni v rychlosti opustit své domovy a přemístit se trajekty na Island. Dnes můžeme říct, že naštěstí nikdo nepřišel o život a tomu říkejme zázrak. Erupce známá jako Eldefellova byla velmi silná a trvala od 23. ledna až do 3. července. Ostrov nechala zaplavený lávou a popelem. Místní se nechtěli vzdát svých ostrovů a po čase se vrátili a pomocí Islanďanů a dalších cizinců město opět „vykopali“.

Jak se na ostrovy dostanete?

Existují dva způsoby, jak se můžete na ostrovy dostat – buď trajektem, nebo letadlem. Ovšem předpokládám, že vy stejně tak jako já budete upřednostňovat trajekt. Cesta  trajektem trvá zhruba půl hodinky a plavba je doslova kouzelná! Trajekt z přístavu Herjólfur odplouvá 5x denně a časy jsou dostupné na webu. Pokud budete chtít cestovat s autem, kupte si lístek na loď dostatečně dopředu hlavně v letních měsících, abyste potom nebyli nepříjemně překvapení. Cestou budete mít možnost vidět několik různých ostrovů, budete obdivovat jejich tvary, barvy a zkrátka plavba je nezapomenutelná.

Rustikální útesy dělají úžasný dojem!

Pokud byste si vybrali leteckou dopravu, let z Reykjavíku trvá okolo 20 minut a létává společnost Eagle Air Island a to dvakrát denně.

Po celá staletí měli ostrované tvrdý boj o existenci. Žili z ryb a divokých ptáků, popřípadě z jejich vajec ukrytých v útesech a ve skalních svazích na moři. Až koncem 19. století se počet obyvatel zvýšil na 600 a došlo k velkým změnám v životním stylu. V roce 1904 byla zakoupena první motorizovaná loď a brzy další a další. Ostrovy byly vždy v čele vývoje v oblasti rybolovu a zpracování mořských plodin.

Pár tipů co neminout:

I když já jsem na svém výletě neměla tu možnost prozkoumat vše, jedno vím už teď jistě – na ostrovech jsem nebyla naposledy. Ostrovy jsou považovány za největší kolonii atlanstkých puffinů, to jsou ti ptáčci, kteří připomínají létajícího tučnáka. Já jsem je bohužel neviděla, a to údajně kvůli nadměrně krásnému počasí. Puffini se raději schovávali ve skalách. Odpočinek u přilehlých skal s průzračně modrou vodou mi to ale rozhodně vynahradil.

Vydejte se na kráter Eldfell

Jedná se o nejnovější horu na ostrovech, která je výsledkem erupce v roce 1973. Vysoká je jen něco málo přes 200 metrů, ale nabízí krásný výhled i tak. Bonusem vám v létě budou všudypřítomné lupiny. Jako v pohádce!

Stórhöfði je nejjižnější bod Heimaey. Byl zde zaznamenán nejsilnější vítr na severní polokouli. Ve světě už soupeří jen s větry na Antarktidě. Tak to už je trochu jiný vítr, co?

Západní část ostrova nabízí přenádherný výhled na moře. Od pobřeží uvidíte na známý skalní útvar, který vzhledem připomíná sloní hlavu. Já jsem si k tomuhle místu dojela na kole. Kolo můžete půjčit přímo v přístavu za 1000 ISK na hodinu, doporučuji si kolo půjčit na 3 a více hodin. Možná právě díky kolům se řadí tenhle výlet mezi ty nejlepší.

Dalším zajímavým místem je Heimaklettur, který je nejvyšším bodem Westmanských ostrovů. Není to nejjednodušší výlet, ale nabízí nádherný výhled na Heimaey, přístav a město, a pokud není příliš zataženo, uvidíte až na ledovec Eyjafjalljökull. Heimaklettur útes je palagonitový útes, který údajně chrání město před silnými severními větry. Vysoký je okolo 279 metrů a stal se pro tento ostrov  znakem.

Pokud se rádi zajímáte o historii nebo byste se rádi podívali na podmořský svět nebo do muzea, i to je na ostrovech možné. Mě to bohužel nenalákalo natolik, abych se tam šla podívat. Přece jen ten den bylo tak nádherné a téměř bezvětrné počasí, že jsem to musela využít!

Dosti fascinující věc, kterou můžete udělat, je Sprangan -místní sport a tradice v jednom, kdy vylezete na útesy a přinesete jedno z vejcí mořského ptáka. Nikdy nechoďte sami, je to velmi nebezpečné, protože lezete na provazech po skalách. Za mě trochu drastická věc, ale jelikož jsem se naučila na svých cestách respektoval kulturu jiných zemí, není třeba dodávat nic dalšího.

Festival

Zajímavostí, která by vás také mohla nalákat na ostrovy, je každoročně pořádaný festival! Národní festival přitahuje tisíce lidí. Pořádá se první týden v srpnu a na ostrovy zavítá až 16 000 lidí, což je téměř čtyřnásobek obyvatel! Poprvé byl pořádaný už v roce 1874.

Mezi nejvýznamnější atrakci patří ohňostroj v pátek večer a další velkolepý ohňostroj v sobotu. V neděli večer všichni v údolí, kde se koná festival, zpívají tradiční píseň stejně jako mnoho dalších známých islandských písní společně pod pochodněnou svítící oblohou. To musí být opravdu zážitek! Poslední nejzábavnější součástí programu je erupce červených pochodní, které osvětlují údolí a představují ostrovní sopečné plameny. Zatím jsem se festivalu nezúčastnila, ale letos to vypadá nadějně.

Tak co, nalákaly vás ostrovy?

Já jsem se zamilovala natolik, že si dokážu představit tady žít. Ne dlouhodobě, ale na jednu nebo dvě sezóny určitě. Letos už to na sezónu nestíhám, ale co přinese příští rok? Uvidíme.

Trip nemůžete zakončit jinak než pravým islandským pivem!

Tak skoll!

Doufám, že se vám líbilo malé zabrouzdání po ostrovech, můžete se těšit na další díl ze série života na Islandu.

Mějte se nejlíp!


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here