Bloggers RE

ZERO WASTE: NAKUPOVANIE


Bez obalu znamená aj bez plastu. A ten nájdeme dnes všade. Tak čo môžeme ešte kúpiť? Pri nákupe sa dá náš odpad minimalizovať alebo aspoň redukovať na minimum. Ako a kde musíme nakupovať, aby sme zabránili nákupu v obaloch a redukovali náš odpad?

Ako naplánovať nákup?

Taký zero waste nákup si je potrebné dobre pripraviť a naplánovať. Dnes väčšina z nás plánovanie týždenného nákupu nerobí tak často a kupuje zvyčajne spontánne. Pre niektorých to môže byť veľká zmena, ktorá vyžaduje trochu viac organizácie. Čo vám nákup uľahčí, je nákupný lístok alebo zoznam.

Dobre zorganizovaný nákup má ale aj iné výhody:

  1. Tým, že kúpime len to, čo naozaj potrebujeme, zabránime tomu, aby nepoužité potraviny skončili v odpadkovom koši.
  2. Nakupovanie podľa nákupného lístka nám pomôže k tomu, aby sme naozaj v supermarkete vyhľadali a kúpili to, čo je na ňom napísané. Tým sa vyhneme akciovým ponukám a ušetríme aj našu peňaženku.
  3. Ušetríme čas tým, že nemusíme v supermarkete dlho premýšľať nad tým, čo budeme variť a čo potrebujeme, pretože plánované menu a potraviny mame napísané na našom nákupnom lístku.

Dnes sa už dá nakupovať aj bez obalu. Či už zelenina, ovocie, alebo orechy, v supermarketoch určite nájdete potraviny, ktoré nie sú zabalané. Ak sa obalu nevyhnete, dajte prednosť papierovým pred plastovými.

Alternatívy k supermarketu

Farmárske trhy

Trhy sú tou najlepšou alternatívou, aby ste mali bezobalový nákup s čo najmenším odpadom. Ďalším pozitívom je to, že sa tu predávajú lokálne a regionálne potraviny.

Farmy

Na farmách dostanete čerstvé potraviny priamo od farmárov. Bez obalu a zbytočného odpadu. Taktiež máte možnosť získať viac informácií o produkcii a rôznych odrodách potravín.

Obchody bez obalu

Obchodíky s ponukou nákupu bez obalu sa rozrastajú a dopyt je veľký. Tento koncept vám ponuka nákup bez obalu a bez odpadu. V ponuke nájdete nielen potraviny, ale aj kozmetiku a rôzne udržateľné produkty, či už do domácnosti alebo na cesty. Môžete si doniesť vlastné nádoby a sáčky, tým kúpite naozaj len toľko, koľko potrebujete, a nedonesiete domov žiaden plastový odpad.

Pekné na životnom štýle “zero waste” je to, že vám ponúka veľa možností, ako si zariadiť bezodpadový alebo aspoň redukovaný odpad vo vašom každodennom živote. Kde začať? Rozhodnutie je na vás!


Dominika Blchová

Interview & Article Editor at @bloggersre //@influencedot
💯 #vegan 🍓 🥕
*simple living soul*
🧘‍♀️ Sustainability
🍃 Low Waster
🐶Doggy-mom
.
SK🇸🇰/ currently CH 🇨🇭

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X