Komunita online tvůrců

ŽIJME BEZ ODPADU – ZERO WASTE

0 3

Autor: Veronika, saskiegreen.blogspot.cz

Přestože tohle téma je pro mě celkem známé, spousta lidí o něm určitě neví nebo se o něj spíš nezajímá. Myslím si, že když chceme něco změnit, musíme začít u sebe. No a já už u sebe začala a ráda bych to šířila dál, protože sama nic nezměním.  Žít úplně bez odpadu v dnešním světě nejde, ale když už ten odpad máme, co s ním? Nejde se ho jen tak zbavit.
V tomhle článku vám dám několik tipů, jak omezit/zredukovat odpad.

1. Staré oblečení, které už nenosíte vzhazujte do kontejnerů na textil. 

Ve městě jsem si jich nikdy nevšimla, zato u nás na vesnici jeden máme. Pokud teda nevíte, jestli u vás ve měste takový kontejner je nebo nevíte kde je, stačí zajít do prodejny H&M, kde by kontejnery měly být. Můžete tam přinést až dvě tašky starého oblečení každý den. Případně si oblečení přešívejte, můžete využít tak svou kreativitu.

2. Kompostujte.

Pokud nemáte zahradu, kam byste kompost umístili, můžete si pořídit malou nádobku, kam budete odpad dávat a pořídit si hnědou popelnici, která slouží právě na bio odpad. Více o kompostování můžete najít zde.
My si teď s mamkou pořídily nádobu na bioodpad z DM abysme se vším nelítaly každou chvíli ven. Nádoba má objem 6 litrů a až se naplní, vynese se na kompost ven. Je výhoda, že tahle zima je mírnější a skoro vůbec nesněžilo a my tak můžeme využívat venkovní kompost.

3. Používejte bezobalovou kosmetiku. 

Tohle už je vyšší level i pro mě. Snažím se tedy alespoň používat co nejméně kosmetiky a pokud má plastový obal tak ho vypláchnu horkou vodou, vysuším a dám do plastů. Značka LUSH prodává i takzvanou “nahatou kosmetiku”. Jestli se chcete dozvědět víc určitě koukněte na jejich stránky.
Další věc: Místo obyčejných odličovacích tampónků si kupte ty látkové, které se dají vyprat a znovu použít. Neušetříte tím jen životní prostředí ale i peníze. Stejně tak místo běžných intimních potřeb se dá používat menstruační kalíšek. Pokud by jste měli zájem, napsala bych o něm článek zvlášť (výhody a nevýhody, zkušenost). Určitě ušetří jak vaši peněženku, tak i životní prostředí.

4. Používejte látkové tašky místo igelitových.

Není až takový problém si s sebou nosti v batohu nebo kabelce látkovou tašku, která nezabere skoro žádné místo. Pokud vám v obchodě dají plastovou tašku určitě ji schovejte a můžete nosit i tu. Papírové tašky ale nejsou taky žádná výhra. Narazila jsem na zajímavý článek, který stojí za to si přečíst a dozvědět se pravdu o papírových taškách.

5. Odmítněte letáky.

V dnešní době si můžete slevy v obchodech vyhledat na internetu, kde si můžete i prohlédnout právě i ten samý leták. Přijde mi zbytečné, když nám domů chodí několik letáků z každého obchodu. Stejně ani nemáme čas je prohlížet a když potřebujeme nakoupit, tak prostě jedeme a slevy neřešíme. Hlavně uvidíme co je ve slevě rovnou v tom obchodě.

6. Vyměňte balené nápoje za vlastní lahev a vodu z kohoutku. 

Dnes můžete pořídit spoustu pěkných lahví, které si všude můžete nosit s sebou. Navíc sladké nápoje nejsou zdravé. U mě třeba boduje obyčejná voda, voda s citrónem, okurkou nebo ovocem. Kromě vody jsem poslední dobou začala pít ovocné a zeleninové smoothie, ty jsou taky super 🙂

7. Nakupujte v bezobalových obchodech.

Na každém místě se dá takový obchod určitě najít, pokud nežijete někde mimo civilizaci. Dají se pořídit potraviny, kosmetika a i věci do domácnosti jako jary, prací prášky atd. Stačí si přinést vlastní nádoby nebo plátěné sáčky. Zboží, které nakoupíte je takzvaně “na váhu”.

V neposlední řadě bych zmínila jednu věc. Opravdu to, co si chcete koupit potřebujete? Třeba vám to doma bude zbytečně překážet a vy to stejně nakonec vyhodíte. Vždycky bysme se nad tím měli zamyslet. Každý máme ještě co zlepšovat. Já se například nedokážu zbavit používání papírových kapesníčků. Doma používáme látkové, ale když někam jdu, vždycky mám v tašce ty papírové. Časem to alespoň omezím.
Také vám mohu doporučit knihu Domácnost bez odpadu – Bea Johnson.

Co vy a zero waste? Jste ochotni něco omezit nebo změnit? Nebo se dokonce něčeho vzdát? Dejte mi vědět do komentářů 🙂

Be kind to our world. #bekind


Leave A Reply

Your email address will not be published.

X