Bloggers RE

ŽIŤ UDRŽATEĽNE A USPORIŤ? 10+1 TIPOV, KTORÉ FUNGUJÚ

Peniaze zohrávajú v každodennom živote veľkú úlohu. Pri predstave úspor peňazí si väčšina predstaví odopieranie si veci a skromnosť. Pritom šetriť peniaze uchráni nielen vašu peňaženku, ale aj životné prostredie. Dá sa žiť udržateľné, a zároveň neminúť veľa?

Chcete ušetriť peniaze z dlhodobého hľadiska a urobiť zároveň niečo dobré pre životné prostredie? Tieto tipy je možné implementovať priamo!

Predsudok: Udržateľný životný štýl je drahý

Ak vedome nakupujete, šetríte peniaze. Často cítime potrebu kúpiť si niečo nové, aby sme sa za niečo odmenili. Takéto spontánne nákupy nie sú lacné. Pretože ako často nenecháte obrovské množstvo peňazí v supermarkete, pretože idete nakupovať “iba tak”?

Tip: Najlepším spôsobom, ako ušetriť peniaze, je rozumný nákup – nie siahaním po najlacnejších výrobkoch alebo najlepších ponukách.

Iste, fair fashion a biopotraviny sú drahšie ako bežné výrobky a fast fashion. Ale aj tu je trik kúpiť si len to, čo skutočne potrebujete. A každý, kto sa sťažuje na drahé ceny v nebalených obchodoch, pravdepodobne urobí chybu v porovnaní cien so zľavnenými cenami v obchodoch. Kupovaním iba toho, čo potrebujete, nielen ušetríte peniaze, ale aj zabránite plytvaniu potravinami.

Tip 1: Používajte častejšie verejnú dopravu

Najlacnejšie na šoférovaní je asi vodičský preukaz. Auto nechajte radšej častejšie zaparkované a namiesto neho použite autobus a vlak. Alebo vlastné nohy. To šetrí životné prostredie a vašu peňaženku. Ušetríte nielen náklady na palivo, ale aj dane z vozidiel, náklady na opravy a drahé poistenie.

Tip 2: Nakupujte rozumne

Všímavosť nie je len trend. Tí, ktorí idú nakupovať vedome, tiež ušetria peniaze. Pred každým nákupom zvážte, či je to skutočne nevyhnutné. Naozaj potrebujete 10kilové vrece ryže?

Tip 3: Kupujte z druhej ruky

Vintage look je trendy! Ak sa spoľahnete na použité oblečenie, nábytok či iné domáce potreby, dokážete ušetriť mnoho peňazí.

Tip: Mimochodom aj mobilné telefóny a iné multimediálne zariadenia sa môžete lacno kúpiť z druhej ruky.

Tip 4: Pite vodu z vodovodu

Priznávam, tento tip ste už určite počuli. Ale aj napriek tomu si tu zaslúži miesto. Ak pijete vodu z vodovodu, ušetríte peniaze a vyhnete sa plytvaniu. Pretože kto kupuje vodu v plastových fľašiach, v skutočnosti utráca iba peniaze za plast. Voda z kohútika vás vychádza (takmer) zadarmo. Pre viac chuti si doprajte sirup alebo citrónovú šťavu. 

Tip 5: Pohotovostný (stand-by) režim nie je až taký ekologický

Pohotovostný režim je obzvlášť obľúbený u počítačov. V skutočnosti však čerpá veľa elektriny a nešetrí ani trochu energie. Keď už počítač nepotrebujete, jednoducho ho vypnite.

Tip 6: Keď idete nakupovať, vezmite si so sebou svoje vlastné tašky

Igelitové tašky a papierové tašky sú zbytočnou záťažou pre životné prostredie, a ešte aj niečo stoja.

Tip 7: Šetrite jedlo

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa boja produktov “po záruke”? Potom je čas to prehodnotiť. Väčšina potravín má oveľa dlhšiu trvanlivosť, ako je uvedená na obale. V mnohých obchodoch sa potraviny ponúkajú lacnejšie, krátko pred dátumom spotreby. Predchádza sa tak plytvaniu potravinami. Tieto produkty sú väčšinou úplne v poriadku. Treba sa spoľahnúť na váš čuch a chuť.

Tip 8: Vyvarujte sa online nakupovaniu

Online nakupovanie dokáže viesť k nákupnému šialenstvu. Pretože jedno kliknutie je rýchlejšie ako ísť do obchodu. Je to nielen drahá záľuba, nie je to ani obzvlášť udržateľné. Spontánne nákupy nie sú tie najlepšie nákupy. Aj keď je to pohodlnejšie nakupovať priamo z pohovky, väčšinou tak minieme ešte viac a kúpime veci, ktoré vôbec nepotrebujeme

Tip 9: Meal-prep šetrí peniaze aj odpad

Káva ráno, sendvič na obede a večer rýchla pizza. Rýchle občerstvenie nie je ani lacné ani dobré pre vaše telo. Predpríprava jedla je veľmi trendy z dobrého dôvodu – predvarením môžete dennodenne ušetriť peniaze a urobiť niečo pre svoje zdravie dobrým jedlom. V neposlednom rade ušetríte tony odpadu.

Tip 10: Perte správne

Ruku na srdce, ako často je vaša práčka plná len do polovice? Každé jedno umývanie stojí veľa energie a vody. Vždy práčky naplňte, perte na úsporných režimoch a taktiež sa snažte šetriť pracím práškom. Ak správne periete bielizeň, ušetríte energiu a peniaze!

Tip 11: Cestujte lacnejšie

Ľudia dokážu na dovolenku minút neskutočné peniaze. Do budúcna sa snažte uprednostniť cestovanie vlakom, autom alebo karavanom pred leteckou dopravou. To, že si nezabookujete luxusný hotel, tiež šetrí vaše náklady. Namiesto toho si radšej zvoľte apartmán Airbnb alebo iné hotely, ktoré fungujú na princípe udržateľnosti. A kemping je tiež v móde. Aj keď kempingovanie nie je pre každého, ponúka však veľkú pridanú hodnotu, čas vonku a ušetrené peniaze.

Extra tip: Spotreba nie je odmenou

Urobili ste skúšku, perfektne ste zvládli pracovný pohovor alebo ste mali jednoducho náročný deň? Odmeňte sa prechádzkou, časom so svojimi blízkymi alebo pohodlným večerom s obľúbenou knihou. Pretože ak sa odmeňujete nákupným maratónom, utratíte a šťastie je len krátkodobé.

Udržateľnosť sa vypláca – aj finančne. Aký máte vzťah k udržateľnosti a šetreniu peňazí vy?

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.
.