Bloggers RE

ZNÁTE SVÉ LIMITY? TOHLE JE B7 A SPARTAN RACE


Lidská duše potřebuje náboj, něco, pro co by měla chuť žít a bojovat. Nemůžeme ve svém životě řídit všechno, ale něco přece jen ano. Můžeme řídit sebe. Poznala jsem člověka, který mě fascinoval tím, jaké má cíle, jak potřebuje být aktivní a přijímá stále nové a nové výzvy.

To, že jsem se rozhodla napsat o dvou závodech, je opravdu hodně ojedinělé, ale vzhledem k tomu, že jsem měla možnost se účastnit jako divák, objevila jsem v závodech jakési kouzlo, které jsem předtím neviděla. Atmosféra závodů vás naprosto vtáhne a máte pocit, že si to musíte vyzkoušet také. Naštěstí má kondice nesahá závodníkům ani po kotníky, a tak nadále zůstanu v roli pozorovatele.

Lidé potřebují pocit výzvy.

Na závodech nejde jen o pocit výzvy, jdete za hranici sebe sama. Tam, kde tělo přestává fungovat, musí přijít mozek. Závody nenávratně mění životy účastníků.

B7

Pokud jste o tomto závodu nikdy neslyšeli, nutno říci, že se jedná o extrémní přechod Beskyd. Letos se na trati objevily 3 tisíce sportovců, ale do cíle dorazila pouze polovina. To svědčí o tom, že závod je opravdu drastický!

Poprvé v historii čekala účastníky pěkná porce kilometrů, a to 101. Vycházeli z Třince do Frenštátu pod Radhoštěm. Trasa byla letos stejná jak pro dvojice, tak pro jednotlivce, což znamenalo prodloužení na 101 km s 5387 m převýšením. Letos se poprvé nekonal hromadný start, ale intervalový, což nikoho nepřekvapilo, vzhledem k situaci. Každý jednotlivý účastník měl dopředu určené časové okno, kdy se musel zapsat i odstartovat. Během jedné hodiny odstartovalo 300 závodníků.

V závodech jako je B7 hraje klíčovou roli motivace, vůle a odhodlání. Správně si rozložit síly, nepřepálit začátek.

Vítězem náročného závodu se stal Zdeněk Hruška. Na trati strávil 12 hodin a 8 minut a své další soupeře předběhl o více jak půl hodiny. Na trať vyběhl i frontman kapely Mirai – Mirai Navrátil, který se s s B7 popral i přes velké problémy s koleny a do cíle doběhl. Pár hodin nato zvládl i koncert. Závodníci měli limit 30 hodin, úspěšná byla už zmiňovaná polovina.

Spartan Race

Spartan Race patří mezi nejoblíbenější a nejtěžší závodní série, které se u nás běhají. Jedná se o kombinovaný závod běhu a překážek – uměle vytvořených i přírodních.

Spartan Race není pouze závod, je to životní styl.

Spartan Race vznikl v drsných horách Vermontu. Je hlavně o nastavení mysli, překonávání sebe sama. Spartani během závodu udělají spoustu, spoustu angličáků. Jakmile pokazíte překážku, jdete na 30 angličáků – v bahně, v dešti. Na počasí nezáleží, podmínkou je si překážku alespoň zkusit. Každoročně je pořádáno více než 130 závodů, které jsou rozdělené do třech závodních tratí – Sprint, Super a Beast. Ty se liší délkou, počtem překážek a vzrůstající náročností. Na závodech se setkáte s bahnem, ostnatými dráty, jezery, ohněm, zdmi, lany a vším šíleným, co vás jen napadne. Pokud dokončíte výzvu všech tří závodů za jeden rok, stanete se členem Trifecta – tudíž všechny tři dokončené závody.

Já jsem se letos účastnila poprvé jako divák na Spartan Super a Spartan Ultra. Ultra je vyšší level, kam se odváží jen ti nejšílenější závodníci, výzva, která letos v Liberci činila 51,5 km, převýšení víc jak 3100 m a více jak 70 překážek. Pokud závodník nedoběhne v určité časové ose na měřené stanoviště, které jsou většinou na trati dvě, je diskvalifikován.

Po každém úspěšně dokončeném závodu získává účastník medaili, tričko a ten nejlepší i finanční odměnu.

Jak se na závody připravovat?

Určitě není dobré podcenit přípravu. Samozřejmě se to liší závod od závodu, ale na ty nejnáročnější, jako je Ultra, je dobré mít natrénováno dopředu, jinak skončíte dříve, než jste začali. 3 měsíce je doba, za kterou se dá udělat spoustu práce, nabírat na intenzitě, na technice, náročnosti a vzdálenosti.

Jedná se o běžecké závody s překážkami, a tak by měli být závodníci patřičně vybavení i jídlem. Doplňování energie v podobě gelů, tyčinek, ale i pevnější stravy. Je potřeba si vícehodinový výšlap několikrát vyzkoušet, abyste sami poznali, co je pro vás nejlepší. Magnesium si s sebou vezměte taky, křeče na sebe nenechají dlouho čekat.

Proč byste se měli přihlásit?

Žijeme jen jednou a měli bychom si toho vyzkoušet co nejvíce. I já, člověk, který na takové závody vůbec není, se po zhlédnutí závodníků cítím nějakým způsobem motivovaná si něco takového vyzkoušet a zjistit, kde jsou mé hranice.

Vydali jste se na jeden ze zmíněných závodů? Neváhejte nám o tom dát vědět a označit násna Instagramu pomocí hashtagu #bloggersre!


Diana Hasalová

Jsem Diana, 25 letá cestovatelka, která se v roce 2017 vydala žít na Island. Píšu na blog Češi na cestách, mám ráda kreativní a otevřené lidi, přírodu a focení.

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X